Hrad Lednica

Hrad Lednica navštívil aj Ján Amos Komenský

Je možné ho nájsť skrytý v tichej doline chránenej oblasti Bielych Karpát približne 16 kilometrov vzdialenej od mesta Púchov. Stojí majestátne na ostrej vápencovej skale vo výške približne 450 metrov priamo nad obcou Lednica.

 

 

LEDNICA. Na hrad sa návštevník dostane priamo z obce. Tá sa nachádza v nadmorskej výške 398 metrov. Prvé písomné zmienky o hrade sú z roku 1259. Pôvodne bol postavený ako pohraničný hrad na ochranu obchodnej cesty vedúcej cez priesmyk na blízku Moravu. Aj vďaka výhodnej polohe bola táto oblasť osídlená už od praveku.

V okolí Lednice je možné nájsť pozostatky lužickej kultúry, púchovskej kultúry, ale aj z obdobia sťahovania národov pozostatky po Germánoch alebo Keltoch. K jedným z najzaujímavejších nálezov dozaista patrí aj železná dýka rímskeho dôstojníka, ktorá sa našla v okolí Tuchyne a dokumentuje porážku Markomanov a Kvádov Rimanmi na Považí. Približne v 9. storočí je už doložené aj prvé slovanské sídlisko, ktoré bolo opevnené a je možné ho považovať za základ budúceho hradu.

Hrad sa týči nad obcou Lednica.
Foto: MICHAL MATÚŠ
 

Vystriedal množstvo majiteľov

Medzi najznámejších patria dozaista Podmanickovci alebo Rakocziovci. Po bitke pri Trenčíne v roku 1708 postihol hrad Lednicu podobný osud ako ostatné hrady na Považí, aj keď nebol táký krutý ako napríklad na hrade Košeca, ktorý bol viac-menej cisárskymi vojskami zrovnaný so zemou. Hrad však začal chátrať. Posledné záblesky dobrých časov nastali po príchode Maťášovskovcov. Tí ho dali v roku 1746 opraviť a doplnili aj chýbajúce vnútorné zariadenie. Podľa popisu pozostával v tomto období hrad z 45 miestností, nepočítajúc priestory veže "Straka". Maťášovskovci boli poslednými majiteľmi hradu, ktorí sa o neho starali. Ešte na vyobrazeniach z roku 1830 je vidieť aj veže s baštami a budovami, ale už v roku 1914 bol hrad v stave ruiny

.
Verná Katarínka sa po hradbách dodnes prechádza

Zaujímavou je, že v roku 1675 navštívil a krátko býval v Lednici aj Ján Amos Komenský. Pamätná tabuľa sa nachádza neďaleko prameňa, ktorý dostal meno po istej Katarínke. Povesť hovorí, že Katarínka bola krásna dievčina z Lednice. Jedného dňa sa mala vydať. Keďže však bola poddanou, právo prvej noci patrilo hradnému pánovi. Ten si úbohú dievčinu nechal priviesť na hrad priamo od oltára. Katarínka sa hradnému pánovi neoddala. Radšej skočila z okna a tak ukončila svoj mladý život. Z jej kvapiek krvi ráno po nešťastí vytriskol priezračný prameň. Dodnes v mieste, kam dopadla je možné nájsť kríž na pamiatku vernej Katarínky. Podľa legendy sa dodnes prechádza v bielych svadobných šatách po hradbách hradu. Jej zobrazenie je možné nájsť aj na lednickom erbe.


Východisko turistických trás

Obec Lednica je ideálnym východiskovým bodom rôznych turistických ciest do blízkeho okolia. V chotári sa nachádzajú aj "Lednické skalky", ktoré predstavujú výrazný krajinný prvok a sú zaujímavé z geologického a geomorfologického hľadiska. Zaujímavosťou je aj barokový kostol z roku 1735 zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému. Umelecké sochy zhotovil sochár Jozef Maťášovský, brat vtedajšieho hradného pána Ladislava. V neposlednom rade však musíme spomenúť aj miestnu pálenicu, ktorá bola založená v roku 1898 a patrí k jednej z najstarších na Považí.

V nedeľu 22. augusta sa v amfiteátri pod hradom v Lednici uskutočnia 10. Tradičné lednické dožinkové slávnosti.

Zdroj: http://trencin.sme.sk/c/5514692/hrad-lednica-navstivil-aj-jan-amos-komensky.html
 

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: