Hrad Lednica

Lednica: Dobrovoľníci trávia prázdniny záchranou hradu

Lednica 16. júla (TASR) - Skupina dobrovoľníkov sa rozhodla tráviť svoje prázdniny a voľný čas netradičným spôsobom. Od začiatku prázdnin sa zúčastňujú letného archeologického praktika, ktorým chcú pomôcť zachrániť zrúcaninu hradu Lednica.
 "Zaškoľujeme dobrovoľníkov ako a čo kopať na hrade, aby sme u nich vzbudili záujem o profesionálnu archeológiu a nielen o to amatérske hľadanie pokladov po zrúcaninách, ktoré sa u nás rozmáha," vysvetlil zámer workshopu prezident občianskeho združenia Historicko - astronomická spoločnosť Peter Martinisko. Ako uviedol, dobrovoľníkom sa už podarilo nájsť črepiny z 11.-12. storočia, kvantá kostí a kus historického skla.

Martinisko ocenil, že na obnove hradu sa počas tohto leta podieľa dostatočný počet dobrovoľníkov. "Väčšinou sú to študenti základných a stredných škôl a po rokoch sa nám konečne podarilo zapojiť aj miestnych obyvateľov," zdôraznil.

Študent animovanej tvorby Matej Kaminský prišiel na workshop až z Bratislavy. "Je to dobrá skúsenosť zúčastniť sa na takomto archeologickom prieskume. Špároval som murivo a potom som maltou upevňoval múry," vysvetlil. "Prišiel som pomôcť pri rekonštrukčných prácach na hrade. Robíme pod vedením archeológa, ktorý nás usmerňuje pri vykopávkach a ďalej pri stavebných prácach na špárovaní a odvážaní sute," povedal Pavol Ďuriš, ktorý sa na praktiku zúčastňuje už druhý týždeň a chce zotrvať až do jeho konca. S archeológiou nemá nič spoločné, napriek tomu je združeniu ochotný zadarmo a nezištne pomáhať. "Je to jediný hrad v celom našom okrese Púchov a myslím, že si zaslúži nejakú pomoc pri zrekonštruovaní," vysvetlil svoje dôvody. "Pomáhala som so špárovaním a preosievala som suť. Našli sme nejaké čriepky, železo, ale aj kosti z dobytka," opísala svoju prácu gymnazistka Dominika Eglyová. Netajila sa tým, že v budúcnosti uvažuje práve o štúdiu archeológie.

Hrad Lednica bol postavený v 13. storočí. Zničený bol v 18. storočí. V súčasnosti vlastní polovicu občianske združenie Historicko - astronomická spoločnosť a druhú polovicu obec Lednica. Ako uviedol Martinisko, takýto druh spoluvlastníctva je na Slovensku ojedinelý.

ddd pa

16. 7. 2008 16:01:00 | Copyright © TASR 2008
 
Zdroj: http://www.sme.sk/c/3978916/Lednica-Dobrovolnici-travia-prazdniny-zachranou-hradu.html 

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: