Hrad Lednica

Hrad v Lednici zachraňujú mladí nadšenci

Z neprístupného hradu nad obcou Lednica v Púchovskom okrese zostali len ruiny. A ešte aj tie v predchádzajúcich rokoch pomaly, ale iste mizli. Miestni obyvatelia sami tvrdia, že ak by sa všetky kamene z múrov mali vrátiť späť na hrad, polovica domov v dedine by padla.
O hrad sa začali starať dobrovoľníci z Historicko-astronomickej spoločnosti v Ilave. Počas letných prázdnin im prišli pomôcť mladí nadšenci z okolia Lednice, ale aj z väčšej diaľky.

"Som z Bratislavy, študujem animovanú tvorbu. Boli sme na dovolenke, cestou sme sa zastavili na tomto hrade, tak som sa rozhodol, že sa sem vrátim a strávim tu istú časť prázdnin," vraví Matej Kaminský, ktorého uchvátili práce na archeologických vykopávkach.

"Je to jediný hrad v okrese Púchov a myslím, že si zaslúži pomoc. Ak mu nepomôžeme, zanikne, a to by bola veľká škoda. Prekvapila ma príjemná atmosféra a dobrý kolektív, čo sa tu vytvoril, som rád, že som sem prišiel," dodal Pavol Ďuriš z Púchova.
 
"Pomáham pri spárovaní múrov alebo osievaní zeminy z archeologických sond. Podarilo sa nám nájsť hlinené črepy zo stredoveku a nejaké železné predmety. Rada by som študovala archeológiu, veľmi ma baví história," hovorí Dominika Eglyová, študentka púchovského gymnázia.

Za predchádzajúce dva týždne sa na hrade vystriedalo asi 30 mladých dobrovoľníkov. Opravujú staré múry a kopú do zeme sondy, ktoré majú priblížiť život na hrade pred dávnymi storočiami.

"Dobrovoľníci sa tu naučia, ako kopať a čo hľadať na hrade. Chceme u nich prebudiť záujem o profesionálnu archeológiu, nie o amatérske hľadanie pokladov na zrúcaninách, čo sa teraz rozmáha. Našli sa nejaké staré črepy a množstvo zvieracích kostí, takže sme asi narazili na stredovekú kuchyňu. Hrad vlastní naše občianske združenie na polovicu s obcou Lednica," povedal Peter Martinisko, prezident občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Milan Kráľ, Pravda
 
Zdroj:http://spravy.pravda.sk/hrad-v-lednici-zachranuju-mladi-nadsenci-fdk-/sk_regiony.asp?k=96006&c=A080718_144942_sk_regiony_P04 

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: