Hrad Lednica

LEDNICA: V sutinách hradu objavili keramiku, starý kľúč a takmer 400-ročnú mincu

Lednica 11. júla (TASR) – Niekoľko zaujímavých nálezov na hrade Lednica v Púchovskom okrese je výsledkom desaťdňového (1. – 10. 7.) Letného archeologického praktika. Dobrovoľníci pod dohľadom archeológa našli v sutinách hradu keramické črepiny, chodník cez hrad, starý kľúč, no i striebornú mincu. Ako pre TASR povedal šéf Historicko-astronomickej spoločnosti v Ilave Peter Martinisko, na akcii sa od začiatku júla zúčastnilo 15 dobrovoľníkov – väčšinou vysokoškolákov od Košíc po Prahu. Venovali sa najmä strednému hradu, kde sa našli, vyčistili aj schodiskové stupne do západného paláca, čo podľa neho umožní skoré sprístupnenie pre návštevníkov hradu. "Rozmerovo najväčším nálezom je určite chodník cez hrad, ktorý je dláždený kameňom. Podľa odborníkov síce nemá viac ako 100 rokov, no išlo pravdepodobne o prvé snahy uľahčiť pohyb po hrade návštevníkom. Medzi ďalšie zaujímavé nálezy patrí železný kľúč i strieborná minca - trojgrajciar z roku 1630. Vyrazil ju mincmajster Jiří Reick v Jičíne. Mincovňu zriadil vojvoda Albrecht z Valdštejna. Fungovala veľmi krátko v rokoch 1626 – 1634," doplnil Martinisko s tým, že sa našlo aj niekoľko starších murív, ktorých preskúmanie objasní počiatky výstavby hradu.

Ako dodal, druhý ročník Letného archeologického praktika podporil v rámci projektu Tajomstvá hradu Lednica Nadačný fond Slovak Telekom. Pre veľký záujem dobrovoľníkov pripravujú počas posledného júlového týždňa aj druhý turnus praktika.

Lednický hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia a bol súčasťou unikátneho hradného systému slúžiaceho na ochranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva. Postavený je na skalnom systéme - Lednickom brale a známy je i tým, že v minulosti bol útočiskom lúpežných rytierov Podmanickovcov. Sídlila tu aj vzbúrenecká posádka počas povstania Františka Rákocziho.

Historicko-astronomická spoločnosť Ilava sa v spolupráci s obcou Lednica venuje záchrane hradu od roku 2004. Z prostriedkov získaných z grantov ministerstva kultúry sa vykonal architektonický, statický a archeologický výskum, stavba sa zamerala a vznikol projekt na konzerváciu najohrozenejších častí hradu. Do jeho záchrany investovalo ministerstvo kultúry a obec už asi 120.000 eur.

pok pop

Zdroj: http://www.tasr.sk/10/10718.axd?k=20110711TBB00060

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: