Hrad Lednica

Zrútila sa časť Lednického hradu, hrozí väčšia katastrofa

Časť paláca na hrade v Lednici pri Púchove sa cez víkend zrútila. Zvyšky muriva sa po strmom brale zosypali smerom k dedine, nikoho však nezranili ani nespôsobili vážnejšie škody. Podľa občianskeho združenia, ktoré národnú kultúrnu pamiatku už siedmy rok opravuje, hrozí zrútenie ešte väčšej časti hradného múru.

Či sa podarí zabrániť ďalším škodám, je zatiaľ otázne, peniaze sa iba hľadajú. Obecná kasa totiž na opravu nestačí, preto sa Lednica snaží získať peniaze aj z ministerstva kultúry a od sponzorov. To je však záležitosť dlhých mesiacov, kým k ďalšiemu zrúteniu môže dôjsť prakticky kedykoľvek.

"Zosypala sa predná stena paláca. Je to pôvodná časť hradu, ktorá nebola opravovaná ani v šesťdesiatych rokoch. Zistili sme, že sa odtrháva ešte väčší kus múru, ako spadol teraz, odhadujem, že sa môže zrútiť 5 až 10 kubíkov muriva," hovorí Peter Martinisko, prezident občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Občianske združenie je vlastníkom hradu spolu s obcou Lednica. Jej starosta Milan Barka vraví, že nešťastie sa stalo v noci z piatka na sobotu, keď fúkal silný vietor. Hrad stojí na skalnom brale nad dedinou a zvetraný múr nápor vetra nevydržal.

"Z výšky asi 70 metrov sa zrútilo okolo 300 kilogramov kameňa. Teraz je severná časť hradu viac narušená a hrozí ďalšia devastácia. Obávame sa toho, že sa uvoľní veľký balvan, ktorý by išiel ako torpédo a zničil by všetko, čo mu príde do cesty," povedal starosta.

Mohutné oceľové zábrany, ktoré by zachytili padajúce kamene, neprichádzajú v tomto prípade do úvahy. Obec nemá peniaze na ich zakúpenie. Okrem toho je starosta presvedčený, že niektorí ľudia by ich zakrátko rozobrali a predali do šrotu.

"Naším cieľom je, aby sa celý múr zvrchu stabilizoval. Ideálne by bolo, keby sa všetky múry predného paláca zarovnali do rovnakej výšky a prekryli. Teraz do múrov naprší, potom príde mráz a ten ich dotrhá," dodal Milan Barka.

Hrad vznikol v polovici 13. storočia po tatárskom vpáde ako jeden z pohraničných hradov. Bol mimoriadne ťažko prístupný, dookola ho chránili strmé bralá. Jediný prístup viedol cez dva padacie mosty a tunel ručne vysekaný do skaly. Od roku 2004 sa pokúša jeho ruiny zachrániť skupina nadšencov združených v Historicko-astronomickej spoločnosti. Podľa Petra Martiniska si výskumy, dokumentácia a práce na hrade vyžiadali doteraz asi 120-tisíc eur.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/zrutila-sa-cast-lednickeho-hradu-hrozi-vacsia-katastrofa-pe9-/sk_regiony.asp?c=A110215_085141_sk_regiony_p23

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: