Hrad Lednica

Letné archeologické praktikum 2011 - zhodnotenie

Na začiatku prázdnin od 1.7. do 10.7.2011 sa konal už 2. ročník Letného archeologického praktika na hrade Lednica. Aj keď počasie zo začiatku neprialo, neubralo to na počte záujemcov o prácu na hrade. Dobrovoľníci, väčšinou študenti vysokých škôl, od Košíc cez Považie, Bratislavu až po Prahu spoločne odkrývali minulosť hradu Lednica v rámci projektu Tajomstvá hradu Lednica, ktorý podporil Nadačný fond Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis. Po väčšinou sa jednalo o 13 - 15 dobrovoľníkov, ktorí odkrývali závaly sutiny pod dohľadom archeológa.

 

 

Venovali sme sa hlavne strednému hradu, kde sa našli a začistili schodiskové stupne do západného paláca, čo nám umožní jeho skoré sprístupnenie pre návštevníkov hradu. V priebehu tohto mesiaca tam osadíme drevené dubové schodisko, ktoré bude mať presne také isté rozmery ako pôvodné. Najväčším nálezom rozmerovo je určite chodník cez hrad, ktorý je dláždený kameňom - podľa odborníkov ale nemá viac ako 100 rokov. Jednalo sa pravdepodobne o prvé snahy uľahčiť pohyb po hrade návštevníkom. Medzi ďalšie zaujímavé nálezy patrí železný kľúč, či strieborná minca - trojgrajciar z roku 1630. Vyrazený bol mincmajstrom J. Reickom v Jičíne. Táto mincovňa bola zriadená ako vojvodská Albrechtom z Valdštejna. Fungovala veľmi krátko v rokoch 1626 - 1634. Našlo sa aj niekoľko starších murív, ktorých preskúmanie nám objasní počiatky výstavby hradu. Vybrané nálezy budú po zakonzervovaní a dohode s archeológmi prezentované aj počas dožinkových slávností priamo na hrade Lednica.

Počas prác ale aj večerov, mali dobrovoľníci možnosť diskutovať s archeológom či zúčastniť sa rôznych prednášok o hradných zrúcaninách a hradoch na Slovensku a Morave. Spoločne navštívili hrady Brumov a Považská Bystrica. Pre záujem zúčastnených dobrovoľníkov sme sa rozhodli zorganizovať toto leto ešte pokračovanie v termíne 22.7. -  31.7.2011. Nahláseným dobrovoľníkom zabezpečíme stravu a ubytovanie.

Fotky nájdete v našej galérií: TU

Najbližšie bude hrad otvorený

sobota - nedeľa

od 13:00 do 18:00

V prípade daždivého počasia je hrad neprístupný pre návštevníkov.

Záchranu hradu realizujeme vďaka podpore: